Фахівці з підбору кадрів часто збивають з пантелику шукачів питаннями про батьків і проханнями розповісти анекдот. The Village попросив хедхантера пояснити, що робити в таких випадках.

Учасники нашого співтовариства активно обговорюють тему найбезглуздіших питань, що задаються на співбесіді. Фахівці з підбору кадрів дійсно нерідко запитують шукачів про те, що, здавалося б, ніяк не пов’язане з їх майбутньою роботою. При цьому від відповіді на таке питання найчастіше може залежати те, чи візьмуть вас на роботу. Хедхантер Вікторія Філіппова написала The Village про те, чому на співбесіді ставлять одні і ті ж дивні питання і як на них найкраще відповідати.

Ким ви бачите себе через 3-10 років?
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Детально описати своє майбутнє кар’єрне зростання, показати своє прагнення до розвитку.
НАСПРАВДІ: Мабуть, це найтрадиційніше запитання, яке, однак, таїть в собі декілька нюансів. Проявити себе кар’єристом не завжди є успішним кроком до джоб-офферу. Якщо ви йдете на позицію, де апріорі можливий тільки горизонтальний ріст, не варто акцентувати увагу співрозмовника на своїх професійних амбіціях. Не всім потрібні лідери, та й подивіться на себе тверезо з боку: якщо ви дійсно вірите в те, про що говорите, то, може, не варто розглядати цю конкретну позицію? Думайте, аналізуйте, будьте чесні з собою і роботодавцем, але не забувайте про здорову частку хитрості.

Переконайте нас, чому ми повинні взяти саме вас?
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Тому що я кращий в цій галузі!
НАСПРАВДІ: Питання однозначно ставить у глухий кут, якщо задається після того, як ви вже найдокладнішим чином провели самопрезентацію. На те і розрахунок. У вас обов’язково має бути кілька аргументів не так професійного, скільки психологічного характеру. Саме в цей момент можна проявити кмітливість і показати в собі ті особистісні риси, які не відображені в резюме. Приміром, один наш кандидат мав успіх, коли відповів: «Тому що я одягнений в корпоративних кольорах вашої компанії» або ще одна відповідь: «Я майстер спорту з хокею і зможу вивести вашу корпоративну хокейну команду в лідери».

Розкажіть про свої хобі
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Риболовля, подорожі, колекціонування.
НАСПРАВДІ: Питання ставить в глухий кут людей, які не мають якихось явних захоплень. Чи є подорожі, читання або кулінарні подвиги на кухні гідними хобі, яким не соромно поділитися з роботодавцем? Я вважаю, що для того, щоб впевнено говорити про своє хобі, потрібно добре вивчити компанію, її цінності, філософію і погляди лідерів. Інакше можна потрапити в незручну ситуацію, наприклад, в яскравих фарбах описуючи полювання, як своє хобі, інтерв’юеру – Greenpeace-совцеві. Якщо ви недостатньо добре знаєте компанію, відповідь про хобі повинна бути нейтральною.

Розкажіть про ваших батьків
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Це не має відношення до моїх професійних навичок.
НАСПРАВДІ: Багато претендентів надмірно бурхливо реагують, сприймаючи питання як вторгнення в приватне життя. Але так як воно не є рідкісним запитанням, до такого повороту подій потрібно бути готовим. Важливо розуміти, що в більшості випадків роботодавець не прагне влізти туди, куди його не просять, – питання спрямоване більше на вибудовування вашого сценарію поведінки. HR оцінює, з якого ви середовища, спираючись на теорію, що без минулого немає майбутнього. Ми радимо максимально чесно і позитивно, наскільки вам дозволяють переконання, розповісти свій родовід.

Чому ви хочете у нас працювати?
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Хочу чогось нового.
НАСПРАВДІ: Якщо ви дійсно мрієте про цю роботу, то вам не складно буде проявити свою зацікавленість, перспективність і лояльність. Але в житті буває всяке: іноді кандидат втрачає впевненість в собі через низку невдач або термінову необхідність будь-якої роботи, головний мотиватор – компенсація, про яку начебто говорити не прийнято. В такому випадку готуйтеся до співбесіди, репетируйте! Хорошим тоном буде заздалегідь навести довідки про компанію і не соромитися говорити про її сильні сторони, які вас зацікавили. Роботодавцю важливо побачити впевнений і позитивний настрій, почути чітко сформульовану відповідь.

Опишіть свою найбільшу невдачу
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Сум’яття.
НАСПРАВДІ: У кожної людини в житті були злети і падіння, тому заперечувати можливість невдачі не можна. І якщо питання було поставлене, то необхідно чесно відповісти на нього, акцентуючи увагу на вирішенні проблеми і виведенні ситуації з критичної зони. Ми не рекомендуємо приховувати якісь факти з біографії, оскільки 93% рекрутерів, перш ніж прийняти остаточне рішення, збирають рекомендації від минулих керівників і підлеглих про кандидатів на позицію.

Як ви ставитесь до соцмереж, скільки часу там проводите? Який у вас нік в Instagram?
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Сум’яття і роздуми про те, чи вдасться видалити всі фото з останньої вечірки раніше, ніж HR дійде до свого робочого місця після закінчення зустрічі.
НАСПРАВДІ: Тут необхідно наголосити на тому, що ви чітко контролюєте час, проведений в соціальних мережах. І це ніколи не впливало на якість вашої роботи. Якщо ж ви фахівець, у якого частина роботи побудована в мережі Інтернет (PR-менеджер, журналіст, рекрутер, дизайнер і багато інших), то потрібно зробити акцент на тому, як ви виконуєте свої зобов’язання і чого вже досягли.

У вас гарне почуття гумору? Якщо так – розкажіть анекдот
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Сум’яття.
НАСПРАВДІ: Якщо у вас є на прикметі нейтральний анекдот, який не пов’язаний із політикою та немає натяку на вульгарність, ви можете їм поділитися або проявити креативність і розповісти цікавий випадок з робочої практики. А ось гідна відповідь нашого кандидата, який сказав, що, незважаючи на те що смішити людей не є його професією і йому на думку відразу не прийшов цікавий анекдот, він не втрачає позитивного настрою і сподівається на можливість проявити себе, вже будучи співробітником компанії.

З яким фруктом у вас асоціюється наша компанія?
НАЙЧАСТІША ВІДПОВІДЬ: Сум’яття.
НАСПРАВДІ: Рекрутеру складно оцінити кандидата, якщо він затиснутий і перебуває в явному напруженому стані, такі питання іноді допомагають «розворушити» співрозмовника і розрядити обстановку. Неможливо до них підготуватися, але вам буде легше придумати відповідь на питання, якщо зрозумієте, для чого воно задається.

Чи продовжите ви працювати на нас, якщо ми перестанемо платити вам гроші?
Наостанок цікава історія від колег. Кілька успішних і підходящих з професійного профілю кандидатів були відхилені клієнтом з посиланням до недостатньої мотивації. Провівши невелике розслідування, ми з’ясували, що всім їм ставилося запитання: «Чи продовжите ви працювати на нас, якщо ми перестанемо платити вам гроші?». Наші кандидати часто відповідали «так», вважаючи, що це відповідь, на яку очікують. Однак роботодавець – міжнародний серйозний вендор – хотів знайти цілеспрямованих і знаючих собі ціну людей.
Підводячи підсумки, поспішаю відзначити, що найголовніше, про що потрібно пам’ятати під час співбесіди, – це доброзичливість, позитивний настрій і зацікавленість у зустрічі, що проходить.