Першими, найдавнішими професіями людини були мисливство, скотарство, землеробство. Перша праця їїбула селянською – з неї починалось людство, найголовнішою вона залишається і сьогодні.

Земля-годувальниця. В мудрих цих словах закладено вікову любов народу до землі. Він ділить з нею радість і горе, він живе і трудиться на ній, співає про неї пісні, складає вірші.

Дбайливо тримає він землю в своїх руках, віддає їй силу своїх м’язів, розум, душу і серце. І за це вона віддячує йому сторицею – дарує соковиті корми його тваринам, прохолодну тінь його дому, запашний хліб до його столу.

Земля – як жива істота – може хворіти і голодувати, страждати від спраги і змінювати характер. Праця хлібороба і полягає в тому, щоб розпізнати цей характер, розкрити всі таємниці землі з користю для себе та інших людей. І тут потрібні терпіння, знання і досвід, потрібен талант. Працю селянську не розкладеш порівну на кожен день, її не виміряєш ані світлом дня, ані втомою. Але як прекрасна земля, до якої приклала людина і розум свій, і серце, якою прекрасною в праці є вона сама!

З того часу, як людина почала займатись землеробством, між людиною і землею, між людиною і рослиною завжди було посередником якесь знаряддя – палка-копач, мотика, соха, плуг, серп, коса, ціп тощо.

Тепер цим посередником є могутній парк сільсько-господарської техніки, який налічує в даний час тисячі найменувань.Завдання цього парку – якнайкраще обробити ґрунт, щоб зберегти землю, підвищити її родючість, не нашкодити їй. А як вміло використовувати його –повинен знати сучасний сільськогосподарський працівник — професія якого – «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; водій автотранспортних засобів», або як ще можна сказати – механізатор.

Чому механізатор? По-перше, механізатор — це сільськогосподарський працівник, який знає і експлуатує в процесі виробництва сільськогосподарської продукції не тільки трактори, комбайни та всілякі машини, а й безліч знарядь та механізмів. По-друге, мається на увазі механізація сільськогосподарського виробництва, тобто заміна тисячолітньої важкої ручної праці селян працею механізованою, колиосновні трудові операції людина виконує за допомогою механізмів та машин. Окрім того, навчаючись за професією, механізатор може оволодіти технологією у багатьох галузях землеробства, а не в якійсь одній, окремо взятій.

Той, хто обирає професію механізатора, повинен обов’язково любити та розуміти землю. Йому потрібно буде знати не лише найрізноманітнішу техніку, але й основи землеробства, агрохімії, щоб зі знанням справи і встановлювати глибину обробітку ґрунту, і норми внесення добрив та висіву насіння, і точно вибирати строки польових робіт, і не порушувати ці строки, бо найменше відхилення – і знижується якість.А це відобразиться восени на результаті всього циклу робіт: підсумок майстерності механізатора вимірюється повними засіками. І вибирати цю професію потрібно не тому, що ніде подітися, а за покликом душі – бути хліборобом – велика честь!

Щоб якісно виконувати всі роботи, потрібно опанувати такі технічні дисципліни як агрономія, трактори і автомобілі, сільськогосподарські машини, організація виконання механізованих робіт, правила дорожнього руху, технічне обслуговування та ремонт машин, навчитись комплектувати машинно-тракторні агрегати для виконання сільськогосподарських робіт, виконувати слюсарні та ремонтні роботи, встановлювати техніку на зберігання, і, звичайно, навчитись керувати тракторами, комбайнами та автомобілями.

Вивчаються також основи економіки, основи підприємницької діяльності, основи тваринництва, електротехніки, технічне креслення, тому що справжній механізатор повинен уміти не лише обробляти землю, виконуючи вказівки, а й самому планувати свою роботу, не лише вміло, а й раціонально використовувати сільськогосподарську техніку, економно витрачати паливно-мастильні матеріали, запасні частини.

Від якості ремонту сільськогосподарської техніки залежить надійна і безвідмовна її експлуатація, міжремонтний ресурс, отже, своєчасне виконання польових робіт.

Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин повинен добре знати технологію ремонту, в першу чергу технологічні процеси й операції, які впливають на ресурс відремонтованої машини, – миття, дефектування, розбирання і складання, балансування, обкатування та випробування вузлів, агрегатів і машин.

Також йому потрібно не тільки добре знати конструкцію машин, володіти основними слюсарними прийомами і навиками, але й при необхідності вміти виконувати різноманітні ручні та механізовані операції: шабрування, притирання, рубання та різання металу, паяння, лудіння, свердління, нарізання різьби, користуватись електрифікованим інструментом та підіймально-транспортним обладнанням.

Не можна обійти увагою ще одне робоче місце механізатора – за кермом автомобіля, адже воно має свої особливості. Зрозуміло, звичайно, що водій не зв’язаний безпосередньо ні з ґрунтом, ні з рослинами, ні з тваринами. Дорога – ось його поле діяльності. Максимальна вантажопідйомність та оптимальна швидкість, безаварійний рух трасами, надійний стан автомобіля – його конкретні виробничі завдання.

Але є у автомобіля і сільськогосподарська спеціалізація, тому необхідно знати особливості його використання в процесі сільськогосподарського виробництва. Адже інколи потрібно отримувати вантаж на ходу, зорієнтувати автомобіль так, щоб ні зернини не впало на землю. Готувати автомобіль до далеких рейсів із зерном, не допускаючи втрат. Взагалі перевезення сільськогосподарських вантажів має багато особливостей, не врахувавши яких, можна не доправити до місця призначення багато з того, що з такими зусиллями було вирощено на полях, в садах, в теплицях. Доводиться водієві працювати і на спеціальних автомавтомобілях: для внесення добрив, завантаження насіння, перевезення нафтопродуктів тощо.

Здобути всі ці знання та вміння можна, навчаючись в Торчинському професійному ліцеї, який проводить підготовку механізаторів з 1986 року.

У розпорядженні бажаючих оволодіти професією «Тракторист-машиніст сіль-ськогосподарського виробництва; слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; водій автотранспортних засобів» кабінети та лабораторії, навчальні майстерні, полігон для навчання водінню тракторів та автомобілів, 15 тракторів та комбайнів, 5 автомобілів. Має ліцей і навчальне поле, на якому учні, оволодіваючи професією, вирощують сільськогосподарську продукцію для потреб навчального закладу.

Оволодівши професією, можна не лише працювати трактористом, слюсарем-ремонтником чи водієм автомобіля в котромусь з сільськогосподарських підприємств, але й користуючись отриманими знаннями, заснувати власну справу: вирощувати сільськогосподарську продукцію, займатись тваринництвом, рослинництвом, як це зробили багато випускників попередніх років.

Початок трудового життя… Від того, якими будуть перші кроки, залежить і якість борозни, прокладеної черезвсе своє життя. Нехай же мірилом майстерності в кінцевому результаті будуть безвідмовна робота машин, високі врожаї, повні засіки.