18-20 травня 2024 року минула 80-та річниця геноциду радянського тоталітарного режиму: депортації кримських татар з їх історичної Батьківщини – Криму. Саме про цю трагічну подію розповідали члени євроклубу «STERN» Торчинського професійного ліцею своїй аудиторії: учням групи N5 з професії “Кухар” та групи N6 з професії “Муляр. Штукатур. Маляр.” Отож, уночі 18 травня 1944 року близько 200 тисяч дітей, жінок і стариків у 70-ти вагонах для худоби були відправлені на поселення в Узбекистан без права на повернення додому… Офіційна причина депортації – звинувачення цілого народу у співпраці з нацистами в роки Другої світової війни – колабораціонізмі.
В ході проведення заходу ведучі Назарій Ступачук та Ілля Семенов акцентували увагу на безглуздості звинувачень, адже майже все чоловіче населення кримськотатарського народу було мобілізоване до лав Червоної армії або залучене до прорадянської підпільної діяльності, де виявляло героїзм у боротьбі з ворогом!
Присутні, переглянувши фрагменти фільму “Хайтарма”, познайомились з традиціями і побутом кримськотатарського народу, природою півострова, головним героєм фільму – двічі Героєм Радянського Союзу, асом авіації – Амет-Хан Султаном, якому дивом вдалось уникнути депортації. Також учні вслухались у музичні ритми та мову цього народу, переглядали сторінки його давньої історії…
Крім цього, вони намагались порівнювати Голодомори українців і депортацію кримських татар, наводячи свої судження, серед яких найактуальнішою була думка Вікторії Міхиринської про те, що всі ці геноциди – важкі для обох народів та надзвичайно ганебні для їх організаторів.
Керівник євроклубу – Наталія Кобиць.




